Nie wystarczy patrzeć jak ktoś rysuje wykresy, żeby się tego nauczyć. Radzę spróbować zmierzyć się z zadaniami. Wyniki można porównać z Wolframem Alpha. Uwaga, jeśli opcja real-valued plot jest widoczna to należy w nią kliknąć.

Wolfram alpha wyznaczy też Państwu dziedzinę (domain).

Proszę nie znajdować po prostu rozwiązań - to jest strata czasu. Żeby to miało sens muszą Państwo usiąść, spróbować, porównać z wynikiem. Jeśli jest zły to zrozumieć co było nie tak. Może warto sprawdzić też kroki pośrednie. Zawsze można też przyjść na konsultacje.

Uwaga 2 - arctg

arctg jest funkcją odwrotną do funkcji tg. Ogólnie funkcje odwrotne do funkcji tygonometrycznych nazywamy funkcjami cyklometrycznymi.

Przez to, że arctg jest funkcję odwrotną tg rozumiemy, że \[arctg(tg(x))=x \text{, gdzie } x \in (-pi/2, pi/2)\] \[tg(arctg(x))=x \text{, gdzie } x \in \mathbb{R}\]

Pierwsza równość wynika z tego, że tg jest funkcją okresową.

Zachęcam do zapoznania się z funkcjami arc cos i arc sin.

Zadanie III

Usystematyzujemy rozwiązanie z dzisiejszych zajęć na innym przykładzie.

Rozważmy podpunkt 6. Podstawowy wykres to znajoma funkcja \(f(x) = \sqrt{1-x^2}\). Chcemy ją jednak ,,powielić’’ trzy razy. Jak to zrobić? Zamiast x w powyższym wzorze chcemy mieć pewną funkcję od y - g(y). Jak to g znaleźć? Na poprzednich ćwiczeniach rozważaliśmy log(|x|). W porównaniu z log(x) zwiększyła nam się znacznie dziedzina!

To wskazówka i pokazanie, że nie jest to takie trudne. Zastanówmy się jakie chcemy mieć wartości funkcji, na którą nałożymy f(x)..

Np. dla argumentu -3, chcemy dostać taką wartość g(-3), że f(g(3)) będzie równe 0. Czyli \(\sqrt(1-g(-3)^2)=0\) więc \[g(-3)=1 \text{ lub } g(-3)=-1\]. Podobna analiza daje nam, że g(-2)=0. Dalej analogicznie,

y g(y)
-3 1, -1
-2 0
-1 1,-1
0 0
1 1,-1
2 0
3 1,-1

Teraz trzeba by wybrać coś co łatwo będzie przedstawić za pomocą wartości bezwzględnej. Np.

plot of chunk unnamed-chunk-1

Temu trzeba się chwilę przypatrzeć aby zauważyć, że wykres ten powstał przez wzięcie wartości bezwzględnej, potem przesunięcia wykresu w dół. Trzeci krok to wzięcie po raz kolejny wartości bezwzględnej (w ten sposób dostajemy charakterystyczną ,,górkę“). Ostatni krok to obniżenie wykresu o -1.

\[g(y) = ||x|-1|-1\]

plot of chunk unnamed-chunk-2

Zawsze dobrze jest wykonać sprawdzenie…

plot of chunk unnamed-chunk-3