Matematyka dla przemysłu

Na tym kursie będziemy poznawać podstawy teorii oraz wszelakie techniki tzw. deterministycznej matematyki stosowanej. Jest to ważna gałąź matematyki ustanowiona na bardzo solidnych fundamentach oraz bogatej tradycji.

Seminarium jest skonstruowane na podstawie licznych wydarzeń (ESGI, ECMI Modelling Week, itp.) zrzeszających matematyków z całego świata, którzy pracują nad rozwiązywaniem rzeczywistych problemów. Mam nadzieję, że będą to dla Was przyjemne i kształcące zajęcia. Dla mnie zawsze były.

Zasady zaliczenia

Kurs składa się z wykładu oraz seminarium.

Seminarium

Seminarium będzie znaczącą formą nauki. Szczegóły przebiegu seminarium zostaną podane na zajęciach. W skrócie: na pierwszym seminarium podzielimy się na grupy, które będą pracować nad wybranym tematem (można wybrać z puli i można też wymyślić coś samemu - gorąco polecam to ostatnie!). Co tydzień na seminarium grupy będą referowały swoje postępy. Każda prezentacja powinna trwać 15 minut + dyskusja (bez przedłużania), a każdy powinien wystąpić co najmniej 3 razy. Obecność na seminarium jest obowiązkowa - nie tylko na swoich prezentacjach.

Ważna uwaga: na seminarium korzystamy z całej swojej nabytej wiedzy. Wykład będzie wprowadzał dodatkowe techniki, z których można, ale nie trzeba korzystać podczas pracy na seminarium. W pewnym sensie wykład będzie odbywał się równolegle i niezależnie.

Ostateczne prezentacje

Ostateczne prezentacje odbędą się 10.06 w czasie wykładu oraz seminarium. Wszystkie te zajęcia będą wspólne i odbędą się najpierw o 11:00 w sali 1.27, a później w 0.38 w C13. W ten dzień prezentować będą wszystkie grupy.

Więcej szczegółów podamy później.

Wykład

Ponieważ nie mamy regularnych ćwiczeń materiału wyłożonego na wykładzie, sprawdzenie wiedzy i umiejętności odbędzie się jedynie na kolokwium. Aby ułatwić wszystkim opanowanie różnych technik będziecie mieli dostęp do skryptu z wykładu (w wersji alfa).

Kolokwium odbędzie się …

OCENA z kursu będzie wyznaczona zgodnie ze wzorem \[ O = S + K - 1.5, \] gdzie $2\leq S\leq 5$ jest oceną z seminarium, natomiast $0\leq K\leq 1.5$ jest oceną z kolokwium. Zauważmy, że zaliczenie seminarium na ocenę $\geq 4.5$ automatycznie zalicza cały przedmiot na $\geq 3.0$. Ocenę z seminarium można odzyskać pisząc dobrze kolokwium.

Plan wykładu

Skrypt do wykładu zawiera na pewno więcej informacji niż będziemy w stanie omówić w semestrze. Będę systematycznie zaznaczał co dokładnie przerobimy chociaż przeczytanie wszystkiego może być bardzo kształcące!

Bardzo proszę o zgłaszanie błędów w notatkach.